Wycieczki O FirmieKontaktRegulaminyCzlonkostwoLinkiSposorzyFoto-GaleriaWycieczki Informacje
Wycieczki Planowane

USA
Alaska
Arizona
California-Południe
California-Północ
Colorado
Floryda
Hawaje
Maine (Jesienią)
Nevada
Oregon
Nowy Meksyk-Teksas
Utah
Washington State

Kanada
Gory Skaliste
Wyspa Sw. Edwarda

Meksyk
Jukatan

Ameryka Cent.-Karaiby
Kostaryka
Dominikana

Afryka
Namibia-Botswana

Azja
Chiny
Wietnam-Kambodża
Turcja
Japonia
Tailandia-Burma

Ameryka Poludniowa
Peru
Argentyna
Chile

Europa
Chorwacja
Francja
Islandia
Norwegia
Polska
Włochy

Australia - Oceania
Australia
Nowa Zelandia


Jak Sunset Jak fotografować
wschod
y i zachody słońca
Wyobraźmy sobie, że wschody i zachody słońca sa zjawiskiem niezwykle rzadkim, powiedzmy że tak rzadkim jak na przykład całkowite zaćmienie słońca. Nie ma chyba wątpliwości, że bywają one nieporównywalnie bardziej spektakularne niż zaćmienia zarówno wizualnie jak też fotograficznie. Łatwo sobie wyobrazić przez analogię co by się działo wśród mieszkańców Ziemi gdyby wtedy nadszedł czas wschodu lub zachodu. Niestety właśnie popularność tego zjawiska powoduje, że prawie nikt na codzień nie zwraca uwagi na zachód słońca, a o wschodzie nie ma nawet co wspominać. Mimo ich obiektywnego piękna dla wielu artystów, głównie malarzy i fotografików stały się jednak symbolem kiczu. Ambicje artystyczne niektórych twórców stoję w wyraźnym konflikcie z łatwością, i popularnościa tworzenia w tym temacie. Nie jest to absolutnie powód do tego, aby rezygnować z fotografownia wschodów i zachodów słońca,  przeciwnie  powinno to zmuszać do szukania i pokazywania czegoś bardziej oryginalnego, niezwykłego.
     Na wizualny obraz tych zjawisk wpływa wiele czynników takich jak położenie geograficzne miejsca i jego specyfika, pora roku, a szczególnie sytacja atmosferyczana, które powodują, że każdy zachód czy wschód słońca jest inny. Do tego dochodzi jeszcze kratywność autora. Jest to więc wspaniały temat fotograficzny, a niniejsze porady powinny ułatwić podejście do niego. 

Wschód czy zachód?
     Jaka jest rożnica z fotograficznego punktu widzenia między wschodami i zachodami słońca? Nie wgłębiając się w to zagadnienie można by powiedzieć, że rożnica jest niewielka, do tego stopnia, że filmowcy chcąc pokazać wschodzące słońce nagrywają jego zachód i odtwarzają film wstecz symulując wschód. Generalnie, odwrócenie cyklu zmian pozycji słońca podczas  wschodu i zachodu nie ma bezpośredniego wpływu na chwilowy obraz pozyskiwany podczas fotografowania, nie mniej jednak ma istotne znaczenie dla planowania, organizacji i przebiegu sesji zdjęciowej, co należy zawsze uwzględniać. Ma to także znaczenie dla postrzegania obrazu przez ludzkie oko, które w przypadku akomodacji z nocy na dzień widzi nieco inaczej niż podczas akomodacji z dnia na noc. Aparat fotograficzny nie rejestruje tego typu rożnic.
     Skąd się biorą rożnice? W ciagu dnia powietrze nagrzewa się, co powoduje, że staje się przez to wilgotniejsze. Także aktywność cywilizacyjna szczególnie ruch drogowy, przemysł energetyka powodują przedostawanie się do atmofery wszelkego rodzaju pyłów, zanieczyszczeń. Skutkiem tych czynników jest zwiększenie rozproszenia swiatła i przesunięcie jego widma w kierunku czerwieni. Swiatło podczas zachodów jest miekkie i ciepłe.
Wychłodzona w ciągu nocy ziemia powoduje kondensację pary zawartej w powietrzu co sprawia, że dodatkowym urokim zdjęć wschodów słońca bywa niekiedy snująca się nad ziemią mgielka, która wprowadza specyficzny nastrój. Mniej zanieczyszczone i mniej wilgotne powietrze sprawia wtedy, że swiatło podczas wschodów jest ostrzejsze i nieco chłodniejsze. Fotografowie cenią sobie rownież lepszy kontakt z natura, i spokój podczas sesji fotograficznych wschodów.
Na zdjęciach zachodu nieco mocniej dominuje czerwień, a wschodów przeważa pomarańcz. Aby się o tym przekonać można wpisać w wyszukiwarkę internetową "sunrise images" i ponownie w tę samą wyszukiwarkę wpisać "sunset images" i porównać wyniki.
Rotorua Hot Springs
Wschód słońca w Rotorua/Nowa Zelandia  - Wyspa Północna - 11/11/2012. Zdjęcie wshodu było wykonane przypadkowo podczas fotografowania ptaków. Widoczna jest charakterystyczna dla wschodu słońca dominacja koloru pomaronczowego. Edward Madej
Planowanie i przygotowanie sesji fotograficznej wschodu lub zachodu słońca

Miejsce
     Czas trwania samego zachodu czy wschodu jest bardzo krótki, dlatego należy zaplanować sesje w jednym miejscu, wybranym wcześniej na podstawie własnych obserwacji, lub rekomendacji przewodników turystycznych, czy portali internetowych związanych z turystyką lub fotografią. Szczególnie łatwo jest znaleźć takie miejsca w parkach narodowych lub stanowych USA. Właściwa lokalizacja ma bardzo duży wpływ na powodzenie każdej sesji fotograficznej wschodów i zachodów słońca. Należy się więc upewnić, czy wszystko co znajdzie się w kadrze jest czymś pożądanym, a nie jest elementem zakłócającym jak np zbyt bliski budynek, sieć energetyczna, obiekty świecące itp. W wielu przypadkach można się poslużyć regułą, że im wyżej znajdzimy się z naszym aparatem tym będą większe szanse uniknięcia zakłóceń. Bardzo ważne jest aby już na tym etapie czyli wyboru miejsca pomyśleć o kompozycji i poszukać mocnego i dobrze zdefiniowanego pierwszego i ewntualnie drugiego planu.
Poszukaj miejsc odbijających światło i staraj sie je uchwycić w kadrze. Odbicia już same w sobie są fotogeniczne i dobrze jest je wykorzystać.

Czas
     Nie trzeba uzasadniać, że należy zawsze znać dokładny czas wschodu lub zachodu, aby zaplanowaś podróż i być na miejscu odpowiednio wcześnie i przygotować oraz ustawić sprzęt. Niekiedy trzeba brać po uwage wcześniejsze zajęcie/zarezerwowanie miejca.
Najprościej wpisać w wyszukiwarkę Google nazwę miejcowości i słowo "sunset" lub "sunrise" i pokaże nam ona od razu dokładny lokalny czas zbliżającego się zachodu lub wschodu słońca.
Gdy planowana jest sesja z wyprzedzeniem, można posługiwać się nastepującymi stronami
http://www.sunrisesunset.com
http://www.timeanddate.com/sun

Dla mieszkańców Metropolii Nowojorskiej przydatna będzie strona:
http://www.timeanddate.com/astronomy/usa/new-york

A        B  
Te dwa niemal identzczne ujecia wykonane zostały w odstepie mniej wiecej jednej minuty. Ilustrują one jak szybko zachodzą zmiany głównie w kolorystyce.
Flushing, NY Marzec 2016. Edward Madej
 

Sprzęt
    
Posiadanie odpowiedniego sprzętu jest oczywiście podstawą naszego działania, ale to nie wszystko, należy jeszcze dokładnie go poznać i przetestować. W czasie sesji nie będzie najmniejszych szans na zaglądanie do instrukcji. Dotyczy to szczególnie wszelkich ustawień, które trzeba umieć zmieniać błyskawicznie. W dalszej części niniejszych porad wymienione zostaną  ustawienia, które najczęściej będą potrzebne podczas fotografowania wschodów i zachodów.
Oto niezbędny sprzęt o który dodatkowo trzeba zadbać.
- Obiektw szerokokątny
- Stabilny statyw, lub niekiedy mini-statyw
- Wężyk spustowy, lub zdalny wyzwalacz migawki
- Fltry szare gradacyjne
- Dodatkowe karty pamięciowe na pliki RAW i wielokrotne zdjęcia do tworzenia obrazów HDR

Pogoda
     Sprawdzaj prognozy pogody i jeśli możesz to wybierz się na sesję fotograficzaną wschodu lub  zachodu słońca kiedy przewidywane jest częsciowe zachmurzenie. Szczególnie efektowne zachody bywają pdczas podeszczwoych przejaśniń. W czasie podróży to właśnie pogoda decyduje o tym, czy w ogóle uda się zrobić takie zdjęcia i żadna rada nic nie pomoże, chyba że taka, aby zastaną sztuacje pogodową zaakceptować i ewntualnie poszukaś na ten czas innego tematu.

Inne rady
B
ądź na miejscu z odpowiednim zapasem czasowym potrzebnym na ustawienie sprzętu, ale także staraj się wykorzystać tzw. złote godziny przed zachodem słońca lub po jego wschodzie, a także niebieską godzinę po jego zachodzie i przed wschodem. Weź pod uwagę to, że przy częsciowym zachmurzeniu efekty zachodu mogą już być widoczne nawet godzinę wcześniej przed własciwym zachodem i długo po wschodzie słońca.

Posługuj się zawsze solidnym statywem. Zdarzają się oczywiscie sytuacje, kiedy będzie to niemożliwe lub bardzo uciażliwe i trzeba odstąpić od tej zasady, ale należy wtedy  zadbać wnikliwie o zapewnienie stabilosci aparatu w inny sposób. Zobacz także: Jak posługiwać się statywem. (Temat w opracowaniu)

ywaj trybu przysłony z kompensacją ekspozycji, kiedy słońce jest jeszcze nad horyzontem, a kiedy słońce zajdzie za horyzont stosuj tryb manualny, będziesz mieć większą kontrolę nad ekspozycją podczas słabego oświetlenia.

Jeśli używasz filtra polaryzacyjnego do fotografii krajobrazu to upewnij się że go nie masz na obiektywie podczas fotografowania wschodów i zachodów. Jego funkcje praktycznie nie działają kiedy obiektyw jest skierowany w stronę słońca, a powodują nieuzasadnine wydłużenie ekspozycji.

Fotografuj z zapisem plików w formacie RAW. Ta uniwersalna rada jest szczególnie użyteczna w fotografii zachodów i wschodów. Zapis w formacie JPEG pozbawia bezpowrotnie zdjęcia bardziej subtelych składników światła jakie wtedy się pojawiają. Jest jeszcze wiele innych zalet formatu RAW, które można wykorzystać w późniejszej obróbce komputerowej.

Ustaw balans bieli na "Cień - Shade" lub co najmniej na "Zachmurzenie - Clouds", aby  wzmocnić cieple kolory. Zdjęcia wykonane przy balansie ustawionym na auto (AWB) będą wygladać nijako.

Niedoświetlaj, a uzyskasz wtedy wyraźnie intensywniejsze kolory. To jedna z najważniejszych rad dotyczacych fotografii wshodów i zachodów. 

Fotografuj HDR. Kiedy słońce jest jeszcze nad horyzontem i panuje duży kontrast jest wtedy wyjatkowo dobry czas na fotografię HDR. Można do tego celu użyć funkcji HDR, którą posiada aparat, ale lepszy efekt gwarantuje wykonanie serii zdjęć z różną ekspozycją i poźniejsza ich edycja w programie do tworzenia obrazów HDR.
Zobacz także: Fotografia HDR (strona w opracowaniu)
 
HDR from the roof
Widok z dachu budynku na Flushing (Queens, NY) Manhattan jest tu widoczny z odleglości kilkunastu mill. Zdjęcie próbne HDR
stworzone z pięciu zdjęć o roznej ekspozycji w zakresie od -2EV do +2EV w programie EasyHDR. Luty 2016. Edward Madej


Wykonaj zdjęcia sylwetkowe. Wschód i zachód słońca to także wymarzony czas na piękne zdjęcia sylwetkowe, szczególnie przy bezchmurnym niebie. Jedyna trudność, to szukanie dobrze zdefiniowanych i graficznie ciekawych sylwetek na pierwsyzm i drugim planie. W niektórych sytuacjach można posłużyc się aranżacją na pierwszym planie.
Zobacz także: Jak wykonywać zdjęcia sylwetkowe.

Rozważ wykonanie zdjęć panoramicznych, aby pokazać kontrast reszty nieba w porównaniu do zachodu/wshodu.

Obserwuj przelatujące ptaki i staraj się je uchwycić na tle nieba. Ich sylwetki mogą w znaczący sposób wzbogacić kadr.

Nie używaj okularów przeciwsłonecznych bo gdy je założysz, będziesz mieć mylne wrażenie, że wykonane zdjęcia wygladają ciemnejsze niż są w rzeczywistości. O tym błędzie przekonasz się gdy je zobaczysz na ekranie komputera, a wtedy na poprawki zwykle jest za poźno.

Ogniskuj na 1/3 głebokości sceny, a uzyskasz wtedy najlepszą głębię ostrości. Fascynacja wspaniale podświetlonymi cmurami podczas zachodu powoduje, że na nie właśnie ustawia się ostrość, zapominając o powyższej zasadzie.

Używaj filtrów szarych gradacyjnych do przyciemnienia nieba (zmniejszenia kontrastu). Ta rada jest aktualna, gdy chcemy dobrze pokazać pierwszy i drugi plan. Nie należy jej stosować przy zdjęciach sylwetkowych.

Zwracaj uwagę na fakt, że kiedy słońce jest jeszcze nad horyzontem to przeglądane zdjecia będą wyglądać ciemniejsze niżeli są. Natomiast, gdy słońce zejdzie poniżej horyzontu jak np. podczas "drugiego" zachodu będą wyglądać jaśniejsze. Sprawdzaj więc histogram, który jest zupełnie obiektywny.

Arizona-Saguaro
Zdjęcie sylwetkowe wykonane w Parku Narodowym Saguaro w Arizonie. Ciemne, male chmurki dzialają nieco destrukcyjnie. Zbyt
ciemne niebo także nie jest pożądane przy zdjęciach sylwetkowych. Zdjęcie to zostało wykonane bez wcześniejszego planowania.
Arizona 2015 Edward Madej

Spójrz od czasu do czasu w bok i za siebie. Niekiedy będą tam widoki o wiele ciekawsze niż widok w kierunku słońca. Efektu tego należy oczekiwać we wczesnej fazie zachodu lub późniejszej fazie wschodu.

Z boku
Tak wygląda niebo zupełnie z boku (więcej ni 90o) w stosunku do miejsca zachodu słońca. Zdjęcie wykonane w pobliżu parku narodowego Saguaro Tucson, AZ, 2015 Edward Madej

Zostań dłużej, nawet do zupełnego zmroku. Okolo 25 minut po tym jak słońca schowa się za horyzontem ma miejsce tzw "drugi" zachód podczas którego kolory zachodu mogą być jeszcze bardziej spektakularne niż wcześniej. Zjawisko to jest bardzo często pomijane przez fotografów.

Sunset in Greenpont
   Zachód słońca widoczny z polskiej dzielnicy Greenpoint (Brooklyn NY) Widok z Manhattan Avenue w kierunku dzielnicy
Manhattan, wzdłuż jednej z poprzecznych ulic. To zdjęcie wykonane bez statywu i bez wcześniejszego wyboru miejsca.  
 Listopad 2015. Edward Madej
Sunset Manhattan
Manhattan "skyline" Zdjęcie HDR wersja "dramatyczna" Efekt rozmytych chmur nie byl zamierzony. Spowodowany był stsunkowo
 intensywnym ich ruchem podczas wykonywania 5 zdjęć składowych z różną ekspozycją. Flushing, NY, Luty 2016. Edward Madej
 
HDR Sunset
Zdjęcie HDR. Widok pod kątem ok 90o w bok od faktycznego zachodu. Flushing NY, Luty 2016. Edward Madej
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

   
 

 

 
 
 
To trzeba zobaczyć
Must see places
Must See
 
Dziki Zachod
Wild West
Wild West
 
Jak fotografowac
How to photograph
SunsetHDR
 
Wycieczki odbyte
Crater Lake