Wycieczki O FirmieKontaktRegulaminyCzlonkostwoLinkiSposorzyFoto-GaleriaWycieczki Informacje
Wycieczki Planowane

USA
Alaska
Arizona
California-Południe
California-Północ
Colorado
Floryda
Hawaje
Maine (Jesienią)
Nevada
Oregon
Nowy Meksyk-Teksas
Utah
Washington State

Kanada
Gory Skaliste
Wyspa Sw. Edwarda

Meksyk
Jukatan

Ameryka Cent.-Karaiby
Kostaryka
Dominikana

Afryka
Namibia-Botswana

Azja
Chiny
Wietnam-Kambodża
Turcja
Japonia
Tailandia-Burma

Ameryka Poludniowa
Peru
Argentyna
Chile

Europa
Chorwacja
Francja
Islandia
Norwegia
Polska
Włochy

Australia - Oceania
Australia
Nowa Zelandia


Poradnik fotografii podróżniczej
Jak Sunset Jak
Fotografować
 

Zrobić zdjęcie - to najważniejsza zasada w fotografii, o której często przypomina przy różnych okazjach znany nowojorski fotograf Jerzy Koss. Osobiście nie znoszę słuchać historii jak to ktoś mógł zrobić rewelacyjne zdjęcie, ale nie miał ze sobą aparatu. Wybierając się w podróż, musimy pamiętać, że jest jeszcze wiele innych powodów utrudniających lub nawet uniemożliwiającyh fotografowanie, których można uniknąć.
Naszą zasdą będzie więc "Zrobić dobre zdjęcia"- takie, aby byly najcenniejszą pamiątkę z podróży. To jednak nie wszystko. Aby wykonane zdjęcia naprawdę "żyły" (istniały) muszą być później pokazywane. Mam nadzieję, że porady zamieszczone na tej stronie pomogę Ci zrobić udane zdjęcia, a Ty zapewnisz im żywot wieczny. Amen:-)


Tarnow Rynek Jak fotografować w HDR 
Prześwietlone niebo bywa najczęstszą niedoskonałością zdjęć krajobrazowych. Nie zawsze udaje się uniknąć nieba, lub zastosować filtr szary gradacyjny. Nie jest także rozwiązaniem ustawienie ekspozycji na niebo, gdyż tracone są szczegóły w cieniach.....Więcej
Sunset Jak fotografować wschody i zachody słońca 
Wyobraźmy sobie, że wschody i zachody słońca są zjawiskiem niezwykle rzadkim, powiedzmy że tak rzadkim jak na przykład całkowite zaćmienie słońca. Nie ma chyba wątpliwości, że bywają one nieporównywalnie bardziej spektakularne niż zaćmienia zarówno wizualnie jak też fotograficznie......Więcej
PaintedDesert Jak pracować z horyzontem  
Horyzont na zdjęciach należy traktować jako bardzo ważny naturalny element kompozycyjny. Nie ma co prawda żelaznej zasady gdzie powinna przebiegać lina horyzontu na zdjęciu, ale są uzasdnione sugestie, które można by sformułować następujaco:....Więcej
  Jak fotografowac architekture
Ratusz Wbrew pozorom i ogolnemu przekonaniu fotografia architektury nie jest rzecza latwa. Wszyscy juz przyzwyczailismy sie do pochylonych, wrecz walacych sie budynkow i nawet w szanujacych sie czasopismach mazna spotkac takie zdjecia. Za akceptacja tych zdjec przemawia, ze.........Wiecej
  Wszystko o kartach pamieci 
MemoryCard  Przez wiele lat Compact Flash była moją ulubioną kartą pamięci i używałbym jej do dzisiaj gdyby nie to, że kolejne modele mojego Canona zostaży wyposażone w gniazdo na kartę SD "Secure Digital". Moja złść była wtedy tak duża, że zrezygnowałem z zakupu kolejnego modelu Canona z tą właśne kartą licząc że następny model będzie znów wyposażony w w gniazdo z moją ulubioną kartą..... Wiecej
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Poznaj doglebnie swoj aparat i pozostaly sprzet fotograficzny, szczegolnie pod wzgledem  przydatnosci do fotografania krajobrazu i specyfiki docelowych miejsc. Sprawdz jak wszystko dziala w praktyce. Pamietaj, ze o swoim aparacie powinno sie wiedziec znacznie wiecej niz podaje jego fabryczna instrukcja.

Zapoznaj sie z miejscem/miejscami w ktorych zamierzasz fotografowac.
Pamietaj o zasadzie, ze najlepiej jest fotografowac w tzw. zlotej godzinie po wschodzie slonca lub przed jego zachodem. W planowaniu przydatna moze byc strona photoephemeries.com, szczegolnie jesli chodzi o wykorzystanie naturalnego oswietlenia. W podrozy zmuszony/zmuszona bedziesz fotografowac takze podczas innej pory dnia, co tez moze przyniesc zadawalajace rezultaty. Dla przykladu, aby uchwycic piekne niebiesko-turkusowe kolory jeziora najlepiej jest go fotografowac gdy slonce znajduje sie maksymalnie wysoko.

Starannie przygotuj sprzet fotograficzny, ktory planujesz zabrac, niezaleznie czy bedzie to sesja wyjsciowa czy wyjazdowa i na jak dlugo. Sporzadz liste sprzetu i zawsze ja sprawdzaj przed wyjsciem z domu. Na liscie oprocz oczywiscie aparatu i obiektywu, nie moze zabraknac; kart pamieciowych, baterii i ladowarki do niej.

Wez ze soba przynajmniej jeden aparat zapasowy i obiektyw, a takze sprzet do przegrywania  pozyskanego materialu, ktory przechowuj pozniej w oddzielnym miejscu niz oryginaly. 

 
Fotografia krajobrazowa

Sprzet do fotografii krajobrazowej

Przygotowanie

Planowanie

Czas i miejsce

Fotografowanie

Opowiedz historie

4 Filtry

5 Statyw

ISO
W każdej sytuacji oświetleniowej nastawiaj jak najmniejsze"możliwe ISO przy którym zapewnisz sobie uzyskanie dobrze doświetlonych i ostrych zdjęć. Więcej.

7
Ustaw wlasciwa przyslone

8 RAW

9 Glebia ostrosci

10. Utrzymaj pozim horyzontu. Przechylony horyzont bywa jednym z najczestszych i najbardziej razacych bledow w forografii krajobrazu. Jak tego uniknac? Wicej.

Kadrowanie bez nieba

Kiedy niebo jest szare, bezchmurne malo ciekawe to warto kadrowac krajobraz bez nieba. Juz sam ten fakt czyni fotografie rzadziej spotykana, a takie kadrowanie skupia wzrok widza glownie na pejzażu. Niebo zwykle bywa o wiele jaśniejsze od reszty i wtedy technika ta jest niezwykle uzyteczna, gdyz znaczaco zmniejsza rozpiętość tonalna obrazu, wiec bardzo latwo mozna uniknac prześwietlen lub niedoświetlen na zdjęciu.

Stosuj zasady kompozycji.

Zawsze w momencie fotografowania staraj sie stosowac zasdy kompozycji, nawet wtedy gdy je lamiesz musiz je znac i robic to celowo i swiadomie.


Napisy

Zawsze, kiedy w kadrze umieszczony zostanie jakikolwiek napis, będzie on przyciągał wzrok widza, bez względu w jakim miejscu sceny się znajduje. Jesli nie fotografujemy na Time Square to pewno można go uniknąć. Gdy jednak odgrywa on istotną rolę w kompozycji należy go oczywiście umieścić w jednym z mocnych punktów.

Wschody i zachody slonca  

Wschody i zachody slonca sa niezwykle spektakularnym i jednym z najczesciej fotografowanych zjawisk przyrodniczych. Jak je fotografowac.

 


 

 
 
 
To trzeba zobaczyć
Must see places
Must See
 
Dziki Zachod
Wild West
Wild West
 
Jak fotografowac
How to photograph
SunsetHDR
 
Wycieczki odbyte
Crater Lake